Panaudojant erdvę virtuvėje
Virtuvė – tai patalpa, kurios tinkamas suprojektavimas yra labai svarbus. Nepaisant to, koks yra kambario ilgis ar plotis, neatsižvelgiant į tai, kokio apskritai dydžio yra virtuvės baldai, verta paaukoti šiek tiek laiko ir protingai pamąstyti, kaip tinkamai išnaudoti erdvę, kad būtų gaunamas maksimalus rezultatas. Patarlę „kaippasiklosi, taip išsimiegosi“ šiuo atveju galima perfrazuoti į „kaip apgalvosi, taip sutalpinsi“.
Iš pradžių reikėtų paminėti, kad geras virtuvės baldų suprojektavimas nėra lygus nuoboduliui, kadangi kalbama tikrai ne apie milimetro tikslumu po kelias sudėliotas ir savo vietas turinčias įvairias pakuotes. Atvirškčiai – harmonija kuria įdomumą, kuris jau pajaučiamas pradėjus galvoti, kas, kaip, kur ir kiek… Negana to, su protingu suprojektavimu susijęs ir baldų dizainas, tad atsiranda intriga, kaip atrodys galutinis rezultatas. Pradėjus labiau domėtis tikriausiai pavyktų rasti ir nuomonių, jog net menkiausios detalės yra reikšmingos, tad ir jų nereikia pamiršti.
Kaip žinia, virtuvėje paprastai būna daugybė įvairiausių „rakandų“. Tai ir stalo įrankiai, ir indai, ir elektriniai prietaisai, ir pan. Vadinasi, šioje situacijoje derėtų atsižvelgti į kasdienius poreikius bei patogumą – juk nesinorėtų šakutės ieškoti pačioje spintelės apačioje beklūpint ant grindų, o išplautus indus krauti į džiovykląkuri kitoje virtuvės pusėje. Tikriausiai įprasta, kad stalo įrankiai būna sudėti pastatomųjų spintelių viršutiniuose stalčiuose, o indų džiovyklos virš kriauklės ar šalia indaplovės. Na, o rečiau naudojami daiktai puikiai tinka ir kur nors apačioje, sunkiau pasiekiamose vietose. Aišku, čia matomas planavimo individualumas. Pavyzdžiui, viena šeima sulčiaspaudę gali laikyti atokiau, nes sultis spaudžia vieną du kartus per mėnesį, o kita tuo tarpu kiekvieną rytą mėgaujasi šviežiu atsigėrimu. Beje, mąstant, kokia vieta kokiam daiktui labiausiai dera,verta pagalvoti, kokių daiktų neprireikė gana ilgą laiką. Tuomet pasidaro įdomu, ar vėliau jums jų prireiks, ar taip ir liks apkloti dulkių sluoksniu. Ko gero, kai kada protingiau atsikratyti iš sovietinių laikų atėjusio stereotipo viską kaupti. Na, o jei vis dėlto yra kažkas, ko prireikia, bet itin retai, nebloga išeitis – kita patalpa (sandėliukas ar pan.).
Na, o dabar – prie konkretesnių pavyzdžių. Nemažas virtuvės baldų dėmesio objektas – atviros lentynos. Viena vertus, tai asociacija su grožiu, tačiau, žvelgiant kitu kampu, atvirumas ne visada praktiškas. Kodėl? Ogi todėl, kad atviros lentynos gali tapti dulkių ir riebalų magnetu. Tai sufleruoja apie didesnes laiko sąnaudas besitvarkant. Visgi palyginti nebloga mintis tokiose lentynose laikyti kasdien naudojamus daiktus. Tik nereikėtų pamiršti, jog kai kurių produktų vieta – šaldytuve (jei omenyje turimas maistas). Objektyvus atsakymas į klausimą, ar atviros lentynos vertos savo vietos virtuvėje, yra toks: jei žinoma, kad jose bus laikomi daiktai, kurių prireikia nuolat, tuomet taip, o jei nėra žalio supratimo, ką į jas įdėti, tokiu atveju atsakymas „ne“.
Dar viena erdvė yra tarp pastatomų ir pakabinamų spintelių. Tai puiki vieta prieskoniams, mentelėms ar popieriniams rankšluosčiams. Struktūra nesudėtinga: vamzdelis, o ant jo – įvairiausi laikikliai, pakabos. Iš tikrųjų šis sprendimas yra ir labai praktiškas, ir estetiškas, kadangi viskas, ko reikia, tiesiai po ranka, o bendrą virtuvės dizainą papildo buitinis šarmas.
Pastatomos spintelės vieta sunkesniems ir didesniems daiktams: tarkavimo mašinos, puodai, skardos, ar stambesni maisto produktai (grūdai, miltai, makaronai…). Patogu,kai gaminimo priemonės po ranka, o šiuo atveju tiesiog po darbo stalu. Bet ar tikrai lengva naudotis šių spintelių erdve?
Įsivaizduokite salotinę kuri yra apatinėje spintelės dalyje pačiame gale. Ne gana to, ten pilna indų, o mūsų ieškomas dubuo pačiame dugne. Norėdami pasiekti reikiama indą turime iškrauti visus daiktus esančius priekyje ir virš esamo dubens. Tai atima laiko, virtuvės baldų darbastalis nuklotas spintelės turinių, kurį netrūkus turėsime dėti atgal. Esame įpratę naudoti lentynas. Jos kilnojamos, tad pasireguliavę aukšti galime sudėti daugiau virtuvėje reikalingų daiktų, tačiau tai nėra patogu. Alternatyva – stalčiai. Stalčiai, tai tos pačios lentynos kurios savo turinį pateikia tiesiai prieš akis. Spintelės naudingas plotas beveik nemažėja, turinį pasiekti kur kas lengviau, tačiau toks pasirinkimas ne pigus. Apatinių spintelių tūriui išnaudoti yra begalės įvairių mechanizmų, apie kuriuos plačiau papasakosime kitoje temoje.
Jau buvo užsiminta apie stalo įrankius, tačiau neprošal šiek tiek išsiplėsti šia tema. Taip, geriausia juos laikyti stalčiuje, tačiau kuriame virtuvės kampe? Turbūt idealiausia vieta – šalia viryklės. Dar patogiau – tarp kriauklės ir viryklės (priklauso nuo bendro virtuvės suplanavimo). Jei turite indaplovę, tuomet neblogas sprendimas įrankius laikyti tarp pastarojo prietaiso ir viryklės. Beje, paprastai naudojami dėklai, kur peiliai atskirti nuo šaukštų ir pan. Puodukams, lėkštėms vieta parenkama nesunkiai – išplaunama, iššluostoma ir dedama į indųdžioveklę virš kriauklės.
Taigi, tinkamas spintelių ir apskritai visos virtuvės erdvės suprojektavimas yra tarytum savotiškas menas. Rodos, tiek daug daiktų ir visų reikia. Nesunku pastebėti, kad po truputį įsivyrauja tam tikros tendencijos, pavyzdžiui, šiukšliadėžė dažniausiai laikoma spintelėje po kriaukle. Svarbu rasti harmoniją tarp „gražu“ ir„praktiška“ – taip šie žodžiai taps jaukumu ir patogumu.